Hvordan får jeg en støtteperson?

I henhold til Servicelovens § 54, skal kommunen tilbyde dig en støtteperson når dit barn skal anbringes, eller er anbragt.

For at få en støtteperson skal du, henvende dig til din sagsbehandler på den kommune du har bopælsadresse i.